دوره های آموزشی
خانه / PHP / پیاده سازی CRUD در PHP (قسمت 2)

پیاده سازی CRUD در PHP (قسمت 2)

پیاده سازی CRUD در PHP قسمت 2 ( نمایش اطلاعات جدول در PHP ) :

سایر پست های مربوط به این آموزش :

در این قسمت آموزش نمایش اطلاعات جدول در php قصد داریم صفحات ایجاد (Create)  و خواندن (Read) مربوط به گرید CRUD  در PHP  را بسازیم.

1.افزودن دکمه Create و Read

در این بخش از آموزش نیاز به دکمه هایی داریم که هدایت کاربر را به صفحه های Create و Read انجام دهند دکمه Create باید تنها یکبار در صفحه ایجاد شود برای هدایت کاربر به صفحه ایجاد داده جدید ،  اما دکمه Read  باید به ازاء هر رکورد موجود در دیتابیس ایجاد گردد . فایل index.php  که در قسمت قبل آموزش ایجاد کردید را باز کرده و یک دکمه Create به بالای جدول و همچنین دکمه های Read به ازاء هر سطر جدول اضافه کنید .

حال کدهای فایل index.php باید به شکل زیر باشد :

حال اگر به صفحه index.php بروید باید دکمه Create  را ببینید. البته اگر برروی دکمه کلیک کنید با خطا مواجه خواهید شد چون هنوز صفحه مورد نظر ایجاد نشده است.

نمایش اطلاعات جدول در php

2. ایجاد صفحه Create

یک فایل PHP با نام create.php ایجاد کنید این فایل شامل یک فرم HTML است که در واقع بخشی از گرید CRUD خواهد بود.

این فایل را در 2 بخش بررسی می کنیم .

قسمت اول کد ها ساده است چون یک فرم HTML  ایجاد می کند . از آنجایی که ما نیاز به اعتبا ر سنجی فرم داریم از این رو متغیر های PHP  برای برای نگهداری خطاهای ایجاد شده برای هر فیلد تعریف شده اند . کدهای زیر را در فایل create.php کپی کنید :

قسمت دوم کدها جایی است که فرآیند ایجاد رکورد ها اتفاق می افتد . کد های زیر را در ابتدای صفحه create.php قبل از فرم HTML کپی کنید.

همانطور که می بینید ابتدا فرم به وسیله متغیر $_POST بررسی می شود تا ورودی ها تهی نباشند به علاوه   در ورودی ایمیل  از یک فیلتر PHP برای بررسی معتبر بودن آدرس ایمیل استفاده می کنیم . سپس اگر همه قوانین اعتبار سنجی تایید شد داده ها را در دیتابیس به وسیله کلاس databse ذخیره  می کنیم .وبعد کاربر را به صفحه  index.php با استفاده از تابع header()  بر می گردانیم . همچنین در صورتیکه خطایی در عملیات اعتبار سنجی رخ دهد این خطا در فرم نمایش داده خواهد شد.

در صورتیکه به درستی کارها را انجام داده باشید به صفحه create.php رفته و برروی دکمه Create کلیک کنید شما باید خطاهای اعتبار سنجی را مطابق شکل زیر ببینید.

نمایش اطلاعات به صورت جدول در php

چند تا رکورد ایجا د کنید و در نهایت شما در گرید CRUD شکلی شبیه زیر را باید داشته باشید.

خواندن اطلاعات از دیتابیس در php

توجه کنید که که با ازاء هر سطر یک دکمه Read وجود دارد که در مرحله اول این آموزش اضافه شد اگر برروی این دکمه کلیک کنید با خطا روبرو خواهید شد . ما در قسمت بعد این صفحه را خواهیم ساخت .

3.ایجاد صفحه Read ( نمایش اطلاعات جدول در php )

یک فایل PHP با نام read.php ایجاد کنید این فایل بخشی از گرید CRUD خواهد بود. در مقایسه با بخش قبل (عملیات Create) این مرحله ساده تر است . کدهای زیر را در فایل ایجاد شده کپی کنید تا بعد از آن به توضیح این کدها بپردازیم .

اول کدهای ابتدای فایل PHP را بررسی می کنیم این کدها چه کاری انجام می دهند ؟ آنها با استفاده از  $_GET[‘id’] بررسی می کنند که آیا آیتمی برای نمایش وجود دارد یا خیر در صورتی که جواب منفی بود کاربر را به صفحه index.php هدایت خواند کرد در غیر اینصورت داده ها را با استفاده از id از دیتابیس خوانده  و آنها را در متغیر $data قرار می دهند.

قسمت بعد هم یک صفحه HTML ساده است که داده های موجود در متغیر $data  را به نمایش می دهد.

در صورتیکه کدها به درستی کار کنند باید صفحه ای مشابه شکل زیر داشته باشید.

دریافت اطلاعات از دیتابیس در php

4.ادامه دارد

اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید باید ساختار فایل های زیر را داشنه باشید.

اطلاعات از دیتابیس در php

در قسمت  سوم آموزش نمایش اطلاعات جدول در php قصد داریم صفحه های Update و Delete از گرید CRUD  در PHP را بسازیم . این صفحه را بوک مارک کرده تا در چند روز آینده قسمت بعدی آموزش را دنبال کنید . همچنین در قسمت آخر کدهای کامل این دوره آموزشی قرار خواهند گرفت و در صورت رضایت از این آموزش لطفا ان را با استفاده از دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید .

من محمد آذرنیوا، نویسنده و مدرس دوره های برنامه نویسی ، طراحی وب و تحلیل گر پایگاه داده هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذارم. بیشتر از یک برنامه نویس باشید…

درباره ی محمد آذرنیوا

من محمد آذرنیوا، نویسنده و مدرس دوره های برنامه نویسی ، طراحی وب و تحلیل گر پایگاه داده هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذارم. بیشتر از یک برنامه نویس باشید...

همچنین ببینید

آموزش api در php

سرویس وب RESTful در PHP – آموزش ساخت وب سرویس با PHP

Representational State Transfer یا (REST) یکی از سبک های طراحی ساختار و معماری در برنامه نویسی است. ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *