اضافه کردن Model ( آموزش ASP MVC 5 )

سایر مقالات سری آموزش ASP MVC 5 :

آموزش شروع کار با ASP.NET MVC 5

اضافه کردن کنترلر (آموزش ASP.NET MVC)

اضافه کردن View (آموزش ASP.NET MVC)

در این بخش از آموزش ASP MVC 5 شما کلاس‌هایی را برای مدیریت فیلم‌ها در پایگاه داده اضافه خواهید کرد. این کلاس‌ها قسمت model از یک برنامه ASP.NET MVC خواهند بود.

شما از یکی از فریم‌ورک های .NET به نام  Entity Framework برای تعریف و کار با کلاس‌های مدل استفاده خواهید کرد. Entity Framework از یک الگو کدنویسی به نام Code First پشتیبانی می‌کند. Code First به شما اجازه می‌دهد تا اشیا model را با نوشتن کلاس‌های ساده ایجاد کنید. سپس می‌توانید بر روی این کلاس‌ها پایگاه داده‌ای ایجاد کنید. اگر می‌خواهید اول پایگاه داده را ایجاد کنید، باز هم می‌توانید از این سری آموزشی برای ایجاد برنامه‌های Entity Framework  و MVC استفاده کنید. سپس می‌توانید از روش database first بهره ببرید.

اضافه کردن کلاس‌های مدل(model)

در منوی Solution Explorer، بر روی پوشه Models کلیک راست کنید، سپس گزینه Add و Class را انتخاب کنید.

آموزش ASP MVC 5

کلاسی به نام “Movie” را اضافه کنید.

پنج مشخصه (property) زیر را به کلاس Movie اضافه کنید.

آموزش asp mvc

ما از کلاس Movie برای نمایش فیلم‌ها در پایگاه داده استفاده می‌کنیم. هر شی از کلاس Movie یک ردیف از جدول پایگاه داده را دربرمی‌گیرد و هر مشخصه از کلاس Movie به یک ستون پایگاه داده نگاشت می‌شود.

در همان فایل کلاس MovieDBContext را با محتویات زیر اضافه کنید.

asp mvc

کلاس MovieDBContext محتویات پایگاه داده مربوط به فیلم را نمایش می‌دهد و وظیفه دریافت، ذخیره و آپدیت اشیا ساخته شده از کلاس Movie را دارد. کلاس MovieDBContext از کلاس DbContext مشتق شده است که توسط Entity Framework ایجاد شده است.

برای اینکه بتوانید به کلاس‌های DbContext و DbSet دسترسی داشته باشید باید از کلمه using در بالای فایل استفاده کنید

asp learn

می‌توانید این کار را با اضافه کردن دستی using انجام دهید یا می‌توانید بر روی خطوط قرمز زیر کلمه DbContext(که نشان می‌دهد error رخ داده) کلیک راست کنید و بعد بر روی Resolve  و سپس بر روی using System.Data.Entity کلیک کنید.

کلاس asp

توجه: شما می‌توانید usingهایی که استفاده نمی‌شوند را از کد حذف کنید. برای این کار  بر روی محیط فایل راست کلیک کنید، گزینه Organize Usings را انتخاب کنید و سپس بر روی Remove Unused Usings کلیک کنید.

ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، در ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی شرکت کنید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درباره‌ی محمد بروشکی

همچنین ببینید

ساخت اپلیکیشن سمت کاربر با فرمت Javascript

در این بخش از آموزش Web API با استفاده از HTML، Javascript و  Knockout.js   اپلیکیشنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *