خانه / آموزش اندروید / اضافه کردن فیلتر جستجو با RecyclerView در اندروید

اضافه کردن فیلتر جستجو با RecyclerView در اندروید

در مطالب قبل درباره ی Recyclerview صحبت کردیم و نکاتی را در مورد ترکیب آن با Cardview و اضافه کردن Swipe برای توابع حذف و غیره اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم نحوه ی اضافه کردن قابلیت فیلتر جستجو به recyclerview را آموزش دهیم. ساخت جستجو در اندروید کار بسیار ساده ای می باشد و از ویجت نوار ابزار جستجو برای ورود متن جستجو استفاده میشود. برای نشان دادن این موضوع، یک مثال با لیست تماس و جستجو بر اساس نام و شماره تماس را ارائه خواهیم داد.

 

 

()RecyclerView Search Filter – getFilter

اندروید کلاس های قابل فیلتر شدن برای فیلتر کردن داده ها با استفاده از یک فیلتر یا شرط را فراهم می کند. معمولا متد getfilter()  مجبور است در کلاس آداپتور که شرط فیلتر کردن برای جستجو در آن قرار دارد، اصطلاحا override شود. در قطعه کد زیر یک مثال از متد getfilter() نمایش  داده شده که یک مخاطب را بر اساس نام و شماره تماس از لیست مخاطبان جستجو می کند.

 

مثال json

برای این مثال ساخت جستجو در اندروید ، قصد داریم تا از json که لینک آن را قرار داده ایم، استفاده کنیم. این جیسون شامل لیستی از مخاطبین می باشد که هر مخاطب نام، شماره تلفن و تصویر پروفایل دارد.

https://acdev.ir/wp-content/uploads/2019/01/json/contacts.json

 

ایجاد پروژه ی جدید

برای شروع کار باید یک پروژه در اندروید استودیو ایجاد کنید و ببینید که از جستجو خروجی مطلوب دریافت نمایید.

1- یک پروژه ی جدید در اندروید استودیو از مسیر file/new project ایجاد و basic activity را از الگوها انتخاب کنید.

2- build.gradle را در زیر فولدر app باز کنید و وابستگی های Recyclerview، Glide  و Volley را اضافه کنید.

3- منابع زیر را به فایل های string.xml، dimens.xml و colors.xml اضافه کنید.

 

4- فایل  res.zip را دانلود و آیکون های مورد نیاز برای جستجو که در این فولدر قرار دارند را به پروژه اضافه نمایید.

5- یک کلاس به نام MyApplication.java را ایجاد و کلاس را از Application گسترش دهید. این کلاس در volley مقداردهی اولیه میشود.

 

6- AndroidManifest.xml را باز کنید و Myapplication را به تگ <application> اضافه کنید. علاوه براین، مجوز Intertnet را برای فراخوانی http اضافه نمایید.

 

7- در این مرحله نیاز داریم تا جیسون آنالیز خوانده شود و به یک کلاس pojo برای مرتب کردن جیسون نیاز داریم. یک کلاس به نام Contact.java ایجاد و name، image و phone number را اضافه کنید.

 

8- یک کلاس به نام MyDividerItemDecoration.java را ایجاد کنید. این گام کاملا اختیاری بوده اما برای اضافه کردن حاشیه ی بیشتر به RecyclerView divider می باشد. این یک کلاس تقسیم کننده ی اختیاری برای اضافه کردن حاشیه ی چپ به خط تقسیم می باشد.

 

نوشتن کلاس آداپتور با فیلتر

تا این مرحله منابع آماده هستند و باید کلاس آداپتور را بنویسید. نوشتن این کلاس، بخش اصلی کار در این مقاله می باشد، در نتیجه باید تمرکز بیشتری روی آن داشته باشید.

9- یک لایه به نام user_row_item.xml ایجاد و لایه ی زیر را اضافه کنید. این لایه آیتم مخاطب در لیست را به عنوان خروجی ارائه می دهد. این لایه شامل دو textview برای ارائه ی name،       phone number و یک imageview برای نمایش تصویر پروفایل می باشد.

 

10- یک کلاس به نام ContactsAdapter.java ایجاد و آن را از کلاسFilterable به صورت implement پیاده سازی کنید تا از شما خواسته شود تا متد getfilter() را override کنید.

 

در متد getfilter()، رشته ی جستجو برای متد performfiltering() ارسال میشود. جستجو برای یک مخاطب با نام، شماره تلفن با رشته ی جستجو ارائه می گردد.

شما باید شرایط جستجو را متناسب با منابع برنامه تان تنظیم کنید.

رابط contactsadapterlistner() متد فراخوانی oncontactselected() را هر زمان که یک مخاطب از لیست انتخاب شود، فراهم خواهد کرد.

اضافه کردن ویجت جستجو و لیست فیلتر کردن

در این مرحله نیاز داریم تا Searchview را در نوار ابزار فعال کنیم و از Recyclerview با کمک آنالیز و خواندن جیسون و انتقال متن جستجو به آداپتور خروجی بگیریم.

11- menu_main.xml را ایجاد یا باز کنید که زیر res/meun قرار گرفته و ویجت searchview را اضافه و آنرا برای همیشه قابل نمایش قرار دهید.

 

12- زیر فولدر res/xml ، یک فایل xml به نام searchable.xml  ایجاد کنید (اگر این فایل از قبل وجود ندارد آنرا ایجاد کنید)

 

13- AndroidManifest.xml و configure the search را مانند زیر باز کنید.

 

14- فایل های لایه را از main activity باز کنید که شامل activity_main.xml و content_main.xml می باشد و اجزای recyclerview را اضافه نمایید.

 

15- در نهایت mainactivity.java را باز و کد های نشان داده شده در زیر را اضافه کنید.

در متد fetchcontacts() یک volley برای بیرون کشیدن جیسون درخواست می کند. بیرون کشیدن یا fetch کردن جیسون با کمک Gson به صورت مرتب انجام شده و تمام مخاطبین به یک لیست اضافه میشوند. فراخونی mAdapter.notifyDataSetChanged() باعث میشود تا از recyclerview خروجی گرفته شود.

در onCreateOptionsMenu() منو inflate شده و searchview نمایش داده میشود.

searchView.setOnQueryTextListener() به تغییر کاراکترها در حین نوشتن در فیلد جستجو گوش میدهد. متن وارد شده برای جستجو تجزیه و تحلیل شده و با کمک mAdapter.getFilter().filter(query) به کلاس آداپتور ارسال میشود و سپس recyclerview با داده های فیلتر شده ی جدید بروز رسانی می گردد.

onContactSelected() زمانیکه یک مخاطب از لیست انتخاب شود، فراخوانی خواهد شد.

 

ساخت جستجو در اندروید

ساخت جستجو در اندروید

ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، در ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی شرکت کنید

درباره‌ی برنامه نویسان

همچنین ببینید

آموزش اندروید

گزارش دوره آموزش اندروید – جلسه هفتم

در جلسه هفتم از دوره آموزش اندروید مهندس آذرنیوا مدرس دوره به آموزش ساخت اپلیکیشن تعاملی …

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1رای, میانگین: 5٫00 از 5 )
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *