Full Stack Developer چیست ؟

Full Stack Developer شدن یکی از اهداف بسیار مهم برای بسیاری از توسعه دهندگان می باشد که مسیر پیچیده و پر از ابهامی است. برای بسیاری از افرادی که به تازگی قدم به دنیای برنامه نویسی و توسعه وب گذاشته اند، ابهامات و سوالات زیادی درباره اینکه Full Stack Developer چیست و چطور می توان به یک فول استک تبدیل شد وجود دارد. به همین خاطر در ادامه نگاه جامعی به این موضوع خواهیم داشت . با تیم  آموزش برنامه نویسی در مشهد آکادمی برنامه نویسان همراه باشید.

تعریف Full Stack Developer (فول استک)

اگر کمی با دنیای طراحی وب و برنامه نویسی در این حوزه آشنایی داشته باشید، قطعا می دانید که راه اندازی یک پروژه تحت وب پیچیدگی های زیادی دارد. گروهی از افراد و برنامه نویسان با زبان هایی از قبیل php و آشنایی با پایگاه داده ها، پروژ را در سمت سرور آماده و راه اندازی می کنند. به این گروه از افراد back end گفته میشود. در مقابل، برخی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب وظیفه طراحی و راه اندازی ظاهر سایت یا اپلیکیشن را داشته که به آن front end گفته میشود. پاسخ سوال Full Stack Developer چیست این است که،  به افرادی گفته میشود که بر وظایف front end و back end تسلط داشته باشند.

در واقع یک برنامه نویس و توسعه دهنده با کسب تجربه در طی سالها فعالیت در زمینه برنامه نویسی و راه اندازی پروژه های تحت وب، می تواند در هر دو بخش سرور و رابط و تجربه کاربری (ui/ux) فعالیت داشته باشد. به عبارت دیگر، Full Stack Developer می تواند به تنهایی پروژه های سنگین وب را اجرا و راه اندازی کند.

Full Stack Developer چیست

چطور Full Stack Developer شویم؟

همان طور که در ابتدای پاسخ به Full Stack Developer چیست اشاره شد، فول استک شدن یکی از بزرگترین اهداف توسعه دهندگان وب می باشد. به همین خاطر برای بسیاری از افراد در این حوزه سوال است که چطور برنامه نویس Full Stack شویم؟ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است بدانید که گام اول برای Full Stack شدن در دنیای برنامه نویسی و وب، تلاش و کسب تجربه در طی چندین سال می باشد. چون، همان طور که در پاسخ به سوال ful stack چیست گفتیم، این گروه از افراد باید بتوانند تمام وظایف Front end و back end را با هم بر عهده بگیرند.

در نتیجه، در این راه باید صبر و تلاش و کسب تجربه و تخصص را توشه راه کرد. توسعه دهنده فول استک (full stack) باید بتواند در چند زمینه مختلف تجربه و تسلط داشته باشد که عبارتند از:

 • تسلط بر زبان های برنامه نویسی مانند php ، پایتون و غیره
 • آشنایی با سرور ، هاست و شبکه
 • توانایی کار با پایگاه داده ها از قبیل SQL و NO SQL
 • تسلط کامل بر HTML، CSS و جاوا اسکریپت
 • آشنایی و تسلط بر فریمورک های جاوا اکسکریپت از قبیل انگولار
 • توانایی طراحی رابط کاربری و UX
 • آشنایی با وب سرورهای مختلف از قبیل آپاچی
 • تسلط بر امنیت در برنامه نویسی
 • آشنایی با استانداردهای سئو
 • توانایی کار با گیت و سایر سیستم های ورژن کنترل
 • آشنایی کامل با API و توانایی کار با آنها
 • توانایی مدیریت پروژه و راه اندازی اتوماسیون های مدیریتی و اداری
 • آشنایی با agile

فول استک

Full stack developer رویا یا واقعیت؟

بعد از پاسخ دادن به این سوال که Full Stack Developer چیست و آشنا شدن با مهارتهایی که این افراد باید داشته باشند، ممکن است با این سوال مواجه شوید که آیا دست یافتن به چنین موقعیتی امکان پذیر است؟ واقعیت این است که در دنیایی زندگی می کنیم که هیچ چیز غیر ممکن نیست و با تلاش می توان به آن دست پیدا کرد.

لازمه تبدیل شدن به Full Stack developer تلاش مداوم و بروز بودن است. دنیای برنامه نویسی و توسعه وب هر روز در حال تغییر و تحول می باشد. مخصوصا در چند سال اخیر که هوش مصنوعی نیز پا به این عرصه گذاشته است. در نتیجه برای اینکه بتوانید به یک Full Stack تبدیل شوید، باید بتوانید سالها تجربه کسب کنید. علاوه براین، سعی کنید با انجام پروژه های واقعی این تجربیات را بدست آورید.

درآمد Full Stack Developer چقدر است؟

پاسخ های ارائه شده برای سوال Full Stack Developer چیست سوالات و ابهامات دیگری را به همراه دارد. یکی از مهم ترین آنها این است که حقوق Full Stack Developer چقدر است؟ آیا استخدام این گروه از توسعه دهندگان به نفع سازمان ها و شرکت ها می باشد یا خیر؟ آیا میزان درآمد این گروه از افراد به اندازه ای هست که ارزش واقعی کار آنها پرداخت گردد؟

اینکه حقوق Full Stack Developer چقدر است تا حد زیادی به میزان توانایی و تسلط توسعه دهنده بستگی دارد. آیا علم توسعه دهنده فول استک جزئی می باشد یا خیر، بر میزان درآمد آنها تاثیر زیادی دارد. علاوه براین، سازمان و شرکتی که در آن استخدام میشوید و همچنین نوع پروژه و زمان بر بودن و میزان تخصصی بودن آن نیز بر میزان حقوق این گروه از افراد تاثیر می گذارد.

بازار کار Full Stack Developer چطور است؟

برنامه نویسی و توسعه دهندگان وب در دنیای امروز یکی از بهترین بازارهای کار را در دست دارند. با توجه به اینکه بازار کار برای این گروه از افراد مختص شهر یا کشور خاصی نیست، در نتیجه می توانند به راحتی جذب سازمان ها و شرکت های مهم در تمام دنیا شوند. البته برای دست یافتن به این بازار بزرگ و پر از تقاضا، ابتدا باید بر تخصص و تجربه تان افزوده شود.

اطلاع از اینکه Full Stack Developer چیست در واقع مسیر را تا حد زیادی برایتان مشخص می کند. در نتیجه باید بتوانید با سالها تلاش و یادگیری زبان های برنامه نویسی و هر آنچه که به وب و طراحی آن ارتباط دارد به این جایگاه دست پیدا کنید. تیم آکادمی برنامه نویسان مشهد، به عنوان یکی از با سابقه ترین تیم ها در زمینه آموزش طراحی سایت مشهد ، با ارائه دوره های مختلف در زمینه سئو سایت ، برنامه نویسی، شبکه و غیره به شما کمک می کند تا مسیر تبدیل شدن به یک Full Stack Developer  را راحت تر طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *