خانه / آموزش اندروید / اضافه کردن ( کشیدن و رها کردن ) RecyclerView swipe برای حذف و undo

اضافه کردن ( کشیدن و رها کردن ) RecyclerView swipe برای حذف و undo

در این مطلب قصد داریم با اضافه کردن swipe ( کشیدن و رها کردن ) عملیات هایی مانند حذف و undo را به اپلیکیشن جی میل به recyclerview اضافه کنیم. با ما همراه باشید تا در این آموزش RecyclerView با ساخت یک پروژه ی جدید، این روند را بهتر درک کنید.

 

RecyclerView Swipe ( کشیدن و رها کردن ) چطور کار می کند؟ با ItemTouchHelper

به کمک کلاس ItemTouchHelper شما می توانید یک swipe را به recycler view اضافه کرده و سپس  عملیات کشیدن و رها کردن را در  پیاده سازی کنید . swipe کردن سطر، باعث میشود تا سطر از recyclerview حذف شود اما داده های موجود را بروزرسانی نمی کند.  شما می توانید یک سطر خالی که با swipe کردن یک سطر نمایش داده میشود را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که باید حواستان به بروز رسانی لیست حذف شده ی آیتم ها با پاک شدن از آداپتور مجموعه داده باشد.

ItemTouchHelper.SimpleCallback نوعی روش فراخوانی مانند onmove() ،onswipe و ()onchilddraw برای زمانی می باشد که سطر swipe میشود. نمایش پس زمینه، حذف کردن آیتم ها از آداپتور می توانند با استفاده از متدهای فراخوانی انجام شوند.

در قطعه کد زیر ItemTouchHelper برداشته و به recyclerview اضافه میشود. این کد باید کمی تغییر داده شود تا swipe  و undo به درستی انجام شوند.

تعریف جهت دهی های swipe

جهت دهی های swipe می توانند برای ایجاد ()simplecallback تصمیم گیری کنند. در این مقاله ما از جهت دهی های چپ به راست استفاده می کنیم. برای استفاده از سایر جهت دهی ها، باید با اپراتور | ترکیب کنید. با دستور زیر جهت های چپ، راست، بالا و پایین را تعریف می کنیم.

طراحی لایه ها

طرح بندی لایه ها برای اضافه کردن پس زمینه ی ردیف ها اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد پس زمینه را روی یک بوم یا canvas با متد ()onChildDraw ایجاد می کنند. البته اگر پس زمینه کمی پیچیده باشد، این فرآیند بسیار خسته کننده خواهد شد. طراحی آن با  لایه های xml خیلی ساده تر می باشد، بنابراین پس زمینه و پیش زمینه را با روش ساده و با کمک framelayout مشخص می کنیم و لایه ی پیش زمینه را در بالا قرار می دهیم.

پیش زمینه معمولا در recyclerview قابل مشاهده می باشد و زمانیکه swipe بر روی پس زمینه انجام میشود، در یک موقعیت ثابت قابل مشاهده خواهد بود.

آموزش RecyclerView

مثال JSON، منوی رستوران

در این قسمت یک مثال JSON که شامل منوی رستوران و تصویر مناسب و نام می باشد را ارائه می دهیم. در این مثال قصد داریم تا این JSON را استفاده کنیم تا آیتم های غذا در لیست recyclerview نمایش داده شوند.

https://api.androidhive.info/json/menu.json

ایجاد پروژه جدید

برای ادامه ی کار در این آموزش RecyclerView نیاز به اطلاعات کافی در مورد ItemTouchHelper داریم تا یک پروژه ی جدید را شروع کنیم و خروجی مورد نظرمان را بدست آوریم.

1- یک پروژه ی جدید در اندروید استودیو را از مسیر file/new project ایجاد و در نهایت basic activity را به عنوان قالب انتخاب کنید.

2- bulid.gradle را که زیر پوشه ی app قرار دارد باز نموده و وابستگی های volley و recyclerview را اضافه کنید.

3- منابع زیر را به strings.xml و dimens.xml و colors.xml اضافه کنید.

4- styles.xml را باز کنید و به زیر استایل ها اضافه کنید تا تم  lighter به پروژه تان اضافه شود. این کار باعث میشود تا متن تیره تر از پیش زمینه ی سفیدی که در تولبار داریم به نظر برسد.

5- یک کلاس به نام MyApplication.java ایجاد کنید و آنرا از applications گسترش دهید (extend). این یک کلاس تک هست که برای ایجاد کتابخانه ی volley به کار میرود.

6-  کلاس AndroidManifest.xml را باز کنید و کلاس MyApplication را به گره application اضافه کنید.مجوزهای internet را درست مانند زمانی که http را فراخوانی می کنیم اضافه کنید.

تا این مرحله از کار، منابع آماده هستند. حال باید recyclerview را اضافه کنیم و داده ها را با تجزیه و تحلیل جیسون خروجی بگیریم.

7-  فایل لایه ی MainActivity.java را باز کنید و recyclerview را اضافه نمایید. از قسمت my activity ما به دو فایل لایه ی activity_main.xml و content_main.xml نیاز داریم.

8-یک کلاس به نام Item.class ایجاد کنید و قطعه کد زیر را اضافه نمایید. کلاس POJO شامل آیتم های منو به نام های name، price، description و آدرس تصویر thumbnail می باشد.

9- یک لایه ی xml به نام cart_list_item.xml  زیر res/layout ایجاد کنید. این لایه هر سطر در recyclerview را با کمک کلاس آداپتور خارج می کند. در اینجا ما یک imageview را برای thumbnail  و چند textviews را برای نمایش آیتم name،  description و price اضافه کرده ایم.

10- یک کلاس به نام CartListAdapter.java را ایجاد کنید. این کلاس آداپتور برای پر کردن لایه ها با داده های مناسب در recyclerview استفاده میشود. ما همچنین دو متد اضافه برای کلاس removeItem() و restoreItem() اضافه کردیم تا عملیات حذف و اضافه کردن را به recyclerview انجام دهند.

11- در این مرحله، قصد داریم  یک توابع swipe را به recyclerview اضافه کنیم. برای این منظور یک کلاس به نام RecyclerItemTouchHelper.java ایجاد کرده و کلاس را از ItemTouchHelper.SimpleCallback گسترش داده و متدهای مورد نیاز را override می کنیم.

()getDefaultUIUtil با ItemTouchHelper استفاده میشود تا زمانیکه UI تغییر می کند، تشخیص داده شود. ما از این تابع برای حفظ پس زمینه در حالت و موقعیت استاتیک و انتقال پیش زمینه استفاده میکنیم.

در ()onChildDrawOver، موقعیت X از پیش زمینه در حالیکه کاربر swipe می کند، تغییر داده میشود

رابط RecyclerItemTouchHelperListener برای این استفاده میشود تا فراخوانی را برای اکتیویتی های پیاده سازی شده ارسال کند.

12- در نهایت، MainActivity.java را باز کنید و تغییرات را مانند زیر انجام دهید.

متد () prepareCart، جیسون را از url میگیرد و بعد از تجزیه و تحلیل، آیتم ها را به آداپتور لیست داده اضافه میکند.

RecyclerItemTouchHelper در اینجا ایجاد شده و به recyclerview اختصاص داده شده است. در اینجا تنها جهت چپ را تعریف کرده ایم.

متد onSwiped() زمانی فراخوانی میشود کهswipe  ارائه شود. گام مهم در اینجا حذف آیتم های ردیف می باشد. mAdapter.removeItem برای حذف سطر از recyclerview فراخوانی میشود.

هنگامی که سطر حذف میشود، snackbar برای نمایش یک پیام با گزینه ی undo استفاده میشود. بالای کلیک undo، سطر دوباره با متد mAdapter.restoreItem() به حالت قبل برمیگردد.

متغیرهای deletedItem و deletedIndex برای ذخیره سازی موقت آیتم های حذف شده و ایندکس تا زمانیکه snackbar نمایش داده میشود، کاربرد دارد.

در نهایت  برنامه را اجرا کنید و تست های لازم را انجام دهید. مطمئن شوید که دستگاه تلفن شما به اینترنت متصل است. خروجی برنامه را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش RecyclerView

RecyclerView

 

ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، در ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی شرکت کنید

درباره‌ی برنامه نویسان

همچنین ببینید

آموزش اندروید

گزارش دوره آموزش اندروید – جلسه هفتم

در جلسه هفتم از دوره آموزش اندروید مهندس آذرنیوا مدرس دوره به آموزش ساخت اپلیکیشن تعاملی …

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1رای, میانگین: 5٫00 از 5 )
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *