Front End چیست و به چه کسی برنامه نویس فرانت اند می گویند؟

فرانت کار چیست و چه نقشی در تیم طراحی وب دارد؟ آیا برای تبدیل شدن به یک فرانت اند دولوپر نیاز به مهارت های خاصی وجود دارد؟ یک فرانت کار نیاز به دانش برنامه نویسی و کدنویسی دارد یا باید به نرم افزارهای گرافیکی تسلط داشته باشد؟ تفاوت فرانت اند و بک اند چیست؟ اینها تنها تعداد اندکی از سوالاتی می باشند که برای افراد تازه وارد در حوزه طراحی وب وجود دارد. بدون شک اگر پاسخ این سوالات به درستی ارائه شود، مسیر بهتر و روشن تری پیش رو خواهید داشت. آکادمی برنامه نویسان مشهد در ادامه به تمام آنچه که باید درباره برنامه نویس فرانت اند بدانید پاسخ خواهد داد.

فرانت کار چیست؟

سایت های مختلفی که با آنها سر و کار دارید، به دو بخش کلی تقسیم بندی می شوند؛ بخش سرور و کاربر. در سمت سرور با برنامه نویسی تلاش می شود تا قابلیت های مختلف و محاسبات مورد نیاز انجام شده و نتیجه آن در نهایت به سمت کاربر ارسال می گردد. اگر به دنبال این هستید که فرانت کار چیست، لازم است بدانید که افرادی که با برنامه نویسی نتیجه کار سمت سرور را به کاربر نمایش می دهند، فرانت اند هستند. در واقع این افراد کاملا با ظاهر سایت و سمت کاربر و بخش قابل مشاهده سایت در ارتباط هستند.

تمام آنچه در یک سایت مشاهده می کنید و تعاملاتی که با آن دارید را فرانت اند فراهم می کند. به عبارت دیگر، یک فرانت کار نتیجه کار بخش سرور را به شکل مناسب به کاربر نمایش می دهد.

فرانت اند کیست

تفاوت FRONT END  و BACK END چیست؟

یکی از ابهامات بسیار رایجی که در این زمینه وجود دارد این است که front end چه تفاوتی با back end دارد؟ بک اند به افرادی گفته میشود که با زبان های برنامه نویسی مختلف از جمله php و asp قابلیت های گوناگون را برای یک سایت پیاده سازی می کنند. این افراد تنها بر روی سرور کار می کنند و با دیتابیس و محاسبات سروکار دارند. بک اند در پشت صحنه حضور دارد و با کاربر سروکار نخواهد داشت. اما فرانت اند مانند بازیگران یک تئاتر یا فیلم هستند که نتیجه کار بک اند را نمایش می دهند.

از نظر اهمیت کار هر دو بخش بک اند و فرانت کار هر دو مهم بوده و بدون هم نتیجه کار ناقص خواهد بود. به همین دلیل نمی توان به طور واضح مشخص کرد که فرانت کار اهمیت بیشتری دارد یا بک اند، بلکه این دو مکمل هم هستند.

مهارت های فرانت کار چیست؟

مساله بسیار مهم بعدی که باید به آن پرداخته شود این است که مهارت های یک فرانت کار چیست؟ برای فرانت اند دولوپر شدن به چه مهارت هایی باید تسلط داشته باشیم؟ آیا front end نیاز به برنامه نویسی دارد؟ برخلاف تصور برخی از افراد تازه کار، فرانت اند نیز به برنامه نویسی احتیاج دارد. چون نیروی فرانت اند باید بتوانید با تسلط پیدا کردن بر زبان های برنامه نویسی متعدد از جمله جاوا اسکریپت، html، css تسلط داشته باشد.

علاوه براین، برای موفقیت در فرانت کار شدن، بهتر است به نرم افزارهای گرافیکی نیز تسلط داشته و قادر به ارائه آزمون های متعدد A/B باشید. یک فرانت کار باید بتواند با آزمون و تست های متعدد نتیجه حالت های مختلف کار را بررسی و در نهایت منجر به بهبود UX شود. البته به این نکته نیز باید اشاره شود که رابط کاربری و ظاهر یک سایت همیشه توسط فرانت اند دولوپر طراحی نمیشود. بلکه این کار توسط یکی از افراد متخصص در UI و طراحی رابط کاربری با فتوشاپ و فیگما و نمونه های مشابه انجام شده و فرانت اند بر اساس طرح آنها خروجی را پیاده سازی می کند.

ارتباط سئو و فرانت کار چیست؟

بدون شک هدف از راه اندازی یک سایت جذب مخاطب و کاربر می باشد و موتورهای جستجو بیشترین ترافیک را می توانند به سمت آنها هدایت کنند. به همین دلیل نمی توان از سئو سایت غافل شد و در ابتدایی ترین مراحل طراحی سایت نیز باید به آن توجه داشت. حال سوال این است، ارتباط سئو و فرانت کار چیست؟ آیا این دو به هم ارتباط دارند؟ لازم به ذکر است که بخش مهمی از سئو به رعایت استانداردها در مرحله طراحی ارتباط دارد. به عنوان مثال، سایت هایی که واکنش گرا نباشند از نظر گوگل استاندارد نبوده و تاثیر منفی بر سئو خواهد داشت.

واکنش گرایی و بسیاری از مشکلات مربوط به چیدمان و ظاهر سایت و حتی سرعت آن به فرانت اند ارتباط دارد. به همین دلیل است که فرانت کار اهمیت زیادی در یک تیم طراحی سایت داشته و عدم تخصص آنها منجر به ضررهای مالی جدی خواهد شد.

فرانت اند همان Ui designer است؟

از دیگر ابهاماتی که وجود دارد این است که آیا UI designer همان فرانت اند کار است؟ ui دیزاینر فردی می باشد که به نرم افزارهای گرافیکی تسلط داشته و با شناخت استانداردها ظاهر یک سایت را بدون کد نویسی ارائه می دهد. پس از طراحی ظاهر سایت فایل psd آن در اختیار فرانت اند قرار گرفته و با کد نویسی پیاده سازی شده و برای کاربر نمایش داده میشود.

بازار کار فرانت اند چطور است؟

در دنیایی که تکنولوژی به شدت در حال رشد بوده و نیاز به پیاده سازی قابلیت های متعدد و ایده های گوناگون بر روی سایت ها احساس میشود، باید به آینده فرانت کار شدن امیدوار بود. چون فرانت اند نقش بسیار مهمی را در تیم طراحی وب ایفا نموده و بدون این افراد خروجی کار بک اند قابل ارائه نیست. یعنی هر اندازه بک اند حرفه ای باشد، بدون فرانت اند نمی تواند نتیجه کار خود را ارائه دهد.

به همین دلیل نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورهای دنیا فرانت کار و سایر مشاغل مرتبط با برنامه نویسی و طراحی وب بازار خوبی دارند. مهم این است که بتوانید تخصص کسب کنید؛ چون شرط موفقیت در بازار کار بین المللی تخصص است و سطحی نگری نمی تواند نتیجه خوبی را به همراه داشته باشد.

آموزش زبان های برنامه نویسی Fornt End

در طول متن به این مساله مهم که فرانت کار چیست و کیست پاسخ داده شد و مهارت های مورد نیاز برای فرانت اند دولوپر تبدیل شدن معرفی شد. اگر به دنبال این هستید که به صورت حرفه ای در این مسیر قدم بگذارید، ما در آکادمی برنامه نویسان همراهتان هستیم تا در بازه زمانی کوتاه بهترین نتایج را دریافت کنید. دوره های آموزش برنامه نویسی در مشهد دارای تنوع بالایی بوده و همگی از استانداردهای لازم برخوردار هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه برنامه نویسان مشهد تماس بگیرید.

ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، در ورکشاپ رایگان دوره های تخصصی برنامه نویسی شرکت کنید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درباره‌ی زعیم باشی

فاطمه زعیم باشی؛ کارشناس ارشد نرم افزار، نویسنده، مترجم و علاقه مند به برنامه نویسی

همچنین ببینید

اشتباهات در شروع یادگیری کدنویسی

بزرگترین اشتباهات در شروع یادگیری کدنویسی  

اشتباهات در شروع یادگیری کدنویسی بسیار زیاد می باشند؛ به طوریکه برخی آسیب های جدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *