آموزش برنامه نویسی به کودکان و مزایای آن

 

آموزش برنامه نویسی به کودکان در دنیای امروز به شدت رو به رواج می باشد. به طوریکه برخی از مدارس نیز آن را در برنامه های آموزشی جانبی خود قرار داده اند. با توجه به تاثیر بسیار زیاد آموزش برنامه نویسی در سنین پایین بر ذهن و خلاقیت کودکان، تیم آکادمی برنامه نویسان مشهد به عنوان یکی از اصلی ترین مراجع آموزش برنامه نویسی در مشهد، در ادامه نکاتی را در این زمینه ارائه می دهد.

چرا آموزش برنامه نویسی به کودکان ضروری است؟

تا چند سال قبل که هنوز تکنولوژی تا این اندازه در تمام جوانب زندگی نفوذ نکرده بود، برنامه نویسی و برقراری ارتباط با ماشین مخصوص گروه خاصی از افراد و مشاغل بود. اما امروزه تمام مشاغل به سمتی در حال حرکت هستند که توانایی برنامه نویسی برای آنها کاملا ضروری می باشد. کودکان امروز، جوانان و صاحبان برندها و مشاغل فردا هستند. به همین خاطر لازم است در کنار یادگیری الفبا و زبان انگلیسی و فارسی، با الفبای برنامه نویسی نیز آشنا شوند.

برنامه نویسی کودکان

مزایای آموزش برنامه نویسی در سنین پایین

برنامه نویسی از جذاب ترین کارها در دنیای امروز می باشد که اغلب افراد در تمام گروه های سنی به سمت آن جذب میشوند. علاوه بر جذابیت این علم، ناخودآگاه تاثیرات مثبت زیادی بر ذهن برنامه نویس گذاشته میشود. بدون شک اگر این تاثیرات از کودکی در ذهن و نحوه رفتار افراد ایجاد شود، زمینه راه یافتن به دنیای بهتر در آینده را برای آنها فراهم خواهد کرد. شروع برنامه نویسی از دوران کودکی تاثیرات بسیار زیادی را بر ذهن و زندگی آنها ایجاد خواهد کرد که عبارتند از:

توانایی درک و حل مساله

یکی از بزرگترین مهارت هایی که به شدت در تمام دوران زندگی، مخصوصا بزرگسالی می تواند زمینه ساز رسیدن به موفقیت باشد، توانایی حل مساله می باشد. آموزش برنامه نویسی به کودکان به آنها می آموزد که چطور یک مساله پیچیده را به بخش های کوچک تر تقسیم کند. سپس برای هر بخش راه حلی ارائه داده میشود و نتایج آنها ارزیابی و در صورت نیاز راه حل بهبود پیدا می کند. این یکی از بهترین مزایای یادگیری برنامه نویسی در سنین پایین می باشد.

آموزش برنامه نویسی در سنین پایین

افزایش خلاقیت

لازمه حل مساله با برنامه نویسی داشتن ذهن خلاق می باشد. تبدیل رویاها و تفکرات به واقعیت با راه اندازی و ساخت نرم افزار و برنامه های کامپیوتری به شدت بر خلاق شدن ذهن کودکان کمک می کند. کودکانی که در سنین پایین به برنامه نویسی و حل مسائل جدید و خلاقانه ذهن را به چالش می کشند، در سنین بالاتر در هر کسب و کار و شغلی که باشند می توانند بهتر از بقیه ایده پردازی کنند.

تمرکز بالا

در تمام دوره های آموزش برنامه نویسی در سنین پایین به آنها آموخته میشود که چطور باید الگوریتم و نقشه راه تعریف کرد. تعریف الگوریتم و اجرای آن نیاز به تمرکز زیادی دارد. بدون شک کودکانی که از سالهای ابتدایی زندگی تمرکز بر حل مساله را به خوبی می آموزند، مسائل بزرگ و سخت زندگی را با تمرکز بالا بهتر می توانند حد کنند.

این گروه از افراد بخاطر داشتن تمرکز بالا، به مرور دارای حافظه قوی تری خواهند بود. در نتیجه می توان گفت آموزش برنامه نویسی به کودکان می تواند زمینه ساز تقویت حافظه و قدرت یادگیری آنها گردد.

موقعیت شغلی بهتر

علاوه بر تاثیرات بسیار زیادی که برنامه نویسی بر خلاقیت و قدرت حل مساله در کودکان ایجاد می کند، آینده شغلی بهتری را برای آنها رقم خواهد زد. نیاز بازار کار داخلی و جهانی به برنامه نویسان حرفه ای و با تجربه هر روز رو به افزایش است. بدون شک افرادی که از سنین پایین با این مقوله آشنایی داشته باشند در جوانی مهارت بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

علاوه بر فعالیت در شغل های مرتبط با مهندسی نرم افزار، در زندگی امروز و آینده تمام مشاغل به برنامه نویسی نیاز دارند. در نتیجه حتی اگر کودک امروز به یک پزشک در آینده تبدیل شود، با داشتن توانایی برنامه نویسی قطعا می تواند در طراحی نرم افزارهای کاربردی در این زمینه بسیار موفق باشد. به عبارت دیگر می توان گفت اگر آموزش برنامه نویسی به کودکان جدی گرفته شود، آینده شغلی آنها را تضمین خواهد نمود.

برنامه نویسی نوجوانان

افزایش اعتماد به نفس

انسان با حل مسائل مختلف و دست یافتن به نتایج درست به مرور به توانایی های خود ایمان می آورد و در نهایت اعتماد به نفس بالایی خواهد داشت. یکی از ملزومات دست یافتن به موفقیت در زندگی فردی و کاری، اعتماد به نفس می باشد که کودکان در دنیای برنامه نویسی به خوبی به آن دست پیدا خواهند کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، کودکانی که در سنین پایین به برنامه نویسی گرایش پیدا می کنند، به قدرت مشورت و استفاده از تجربیات دیگران پی خواهند برد. چون رفع خطاهایی که در حین اجرای نرم افزارها با آن برخورد میشود در بسیاری از مواقع با مشورت و تحقیق و استفاده از دانسته های دیگران امکان پذیر خواهد شد. همچنین، لازم است بدانید که آموزش برنامه نویسی به کودکان به آنها خواهد آموخت که چطور از زمان و وقت خود بدرستی استفاده کنند.

بهترین زبان ها برای برنامه نویسی کودکان

با توجه به اینکه کودکتان در چه گروه سنی قرار دارد، زبان های برنامه نویسی مختلفی را می توان برای آنها انتخاب نمود. علاوه براین، انتخاب زبان برنامه نویسی تا حد زیادی بر توانایی ها و میزان آشنایی آنها با کامپیوتر و حل مساله دارد. دو زبان بسیار پرطرفدار در تمام دنیا برای برنامه نویسی کودکان، اسکرچ و پایتون می باشد. این دو زبان برنامه نویسی بسیار آسان هستند و پیچیدگی سایر زبان در آنها به چشم نمی خورد.

آکادمی برنامه نویسان برگزار کننده کلاس های برنامه نویسی در مشهد و آموزش طراحی سایت مشهد می باشد جهت شرکت در این دوره ها می توانید از طریق شماره تماس های پایین سایت اقدام نمایید.

دریافت مشاوره حرفه ای و رایگان از متخصصین آکادمی برنامه نویسان مشهد

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود از مشاوره حرفه ای و رایگان متخصصین کلاس برنامه نویسی در مشهد استفاده کنید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درباره‌ی محمد آذرنیوا

من محمد آذرنیوا، نویسنده و مدرس دوره های برنامه نویسی ، طراحی وب و تحلیل گر پایگاه داده هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذارم ...

همچنین ببینید

فلوچارت نویسی

آموزش فلوچارت نویسی با ساده ترین شیوه

آموزش فلوچارت نویسی و یادگیری تبدیل الگوریتم به آن یکی از  گام های  ورود به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *